Újabb vármegyékben rendelték el a tűzgyújtási tilalmat. A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán hétfőtől Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás, írja honlapján a Nébih.
Közölték, a tüzek már kisebb szél vagy lejtőhatás esetén is gyorsan terjedhetnek, intenzitásuk jelentősen megnőhet, a felszíni tüzek pedig akár 15–30 méteres lángmagasságú koronatűzzé fejlődhetnek. Emellett fokozódik az ugrótüzek kialakulásának veszélye is, ami tovább gyorsíthatja a tűzterjedést. Az előrejelzések szerint a közeljövőben nem várható számottevő csapadék. Az esetleges lokális, kis mennyiségű eső nem csökkenti érdemben a tűzkockázatot, mivel az erdőkben gyakran el sem éri a felszínt, nyílt területeken pedig gyorsan felszárad.
A tűzgyújtási tilalomnak megfelelően tilos tüzet gyújtani a belterületi és külterületi erdőkben és azok 200 méteres körzetében fekvő külterületi ingatlanokon, valamint a fásításokban és azok 200 méteres körzetében külterületi ingatlanokon. A tilalom a kijelölt tűzrakóhelyekre is vonatkozik.
A saját tulajdonú belterületi kertekben továbbra is lehet bográcsozni, grillezni, azonban javasolt a gáz égőfej vagy elektromos grill használata. A szabadtéri tüzek túlnyomó többsége emberi gondatlanság következménye, ezért a Nébih arra kéri a lakosságot, hogy továbbra is körültekintően járjanak el, különösen erdők közelében és száraz növényzettel borított területeken.
- Sz-Sz-B megyei Sajtószolgálat -