2022. december 7. szerda, Ambrus nap van. Holnap Mária nap lesz.

Színes programok a Kutatók éjszakáján

NYÍREGYHÁZI EGYETEM / A KUTATÓK ÉJSZAKÁJA TERVEZETT PROGRAMJAI / (2022. SZEPTEMBER 30. / PÉNTEK)

C ÉPÜLET (NYE, Kótai úti épület)

C ÉPÜLET / AULA

16:00-17:00 / Hogyan szárítunk mi? Mit kell tudni a liofilizálásról, a vákuum- vagy a porlasztva szárításról? / Dr. habil. Antal Tamás (Jármű- és Mezőgazdasági Géptani Tanszék)

15:00-17:00 / Mikroszkópos bemutató foglalkozás / Dobróné dr. Tóth Márta (Környezettudományi Intézet) 

 

C ÉPÜLET / CA113-as előadóterem 

MEGNYITÓ

14:00 / Megnyitó beszéd / Prof. dr. Simon László, a Nyíregyházi Egyetem Tudományos Tanácsának elnöke

 

ELŐADÁSOK

14:05-15:00 / A kémia is természettudomány - kémia kísérletbemutató show / Sarka Lajos és gimnazista tanítványai (NYE Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium)

15.00 / A repülés fizikája - előadás és kísérleti bemutató / Dr. Tarján Péter (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

16:00 / Hang és fény- fizika kísérletbemutató show / Dr. Beszeda Imre (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

17:00 / Levegő és víz - előadás és kísérletbemutató show / Dr. Stonawski Tamás (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

 

C ÉPÜLET / CA 112-es előadó

15:00 / A duális képzés szerepe a mérnökképzésben (Oktatói és hallgatói gyakorlati tapasztalatok a duális rendszerű gépészmérnök képzés területén) / Dr. Szigeti Ferenc (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

15:30 / A 3D nyomtatás alkalmazásai a Nyíregyházi Egyetemen / Dr. Dezső Gergely Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék)

16:00-19:00 / „Érdekes kémiai kísérletek”

16:00-17:00 / Ópium a bronzkorban. A régészet és a kémia találkozása / Dr. Simon Csaba (Környezettudományi Intézet Kémia Intézeti Tanszék)

17:00-18:00 / Egy gyűrű mind fölött - avagy a nanokapszulázásban rejlő lehetőségek / Szólláthné dr. Sebestyén Zita (KTI Kémia Intézeti Tanszék)

18:00-19:00 / Élelmiszer hamisítás a kémikus szemével. (előadás és kísérlet) / Dr. Jekő József (KTI Kémia Intézeti Tanszék)

 

C ÉPÜLET /CAD-CAM labor (CB028)

16:00 / Korszerű, környezetbarát gyártástechnológiák (számítógépes tervezés, gyors prototípusgyártás, 3D nyomtatás bemutatása) / Dr. Szigeti Ferenc, Dr. Dezső Gergely, Kósa Péter (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

 

C ÉPÜLET / Hegesztő laboratórium (CB 008) és tanműhely (CB 010)

15:00-18:00/ Hegesztési eljárások bemutatása és virtuális hegesztés (gyakorlási lehetőség hegesztő-szimulátorral, folyamatosan) / Nyíri Zsolt, Kósa Péter (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

 

C ÉPÜLET / mérőlabor (CB 004)

15:00-18:00 / 3D mérőgép bemutatása / Kósa Péter (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

 

C ÉPÜLET / 3. EMELET / Agrár és Molekuláris Kutató és Szolgáltató Intézet / CA 309-es terem

14:45- 17:30 / Innovatív élelmiszerek fejlesztése édesburgonyából / Tarekné Tilistyák Judit (AMSZKI)

14:45-17:30 / Talajjavítás és hozamnövelés gyümölcslégyártási hulladékkal / Tarek Mohamed (AMSZKI)

 

C ÉPÜLET / CC015 TEREM

14:00 / Az intelligens csomagolás / Dr. Cs. Tóth Annamária (Jármű- és Mezőgazdasági Géptani Tanszék)

 

C ÉPÜLET / BELSŐ UDVAR

14:00-18:00 / Harc a tizedekért! (Élménybeszámoló az autó építéséről és versenyeztetéséről. Autó, serleg, oklevél és fotókiállítás…) / Krajnyik Károly, Kovács Árpád (GM IV.) (Jármű- és Mezőgazdasági Géptani Tanszék)

 

C ÉPÜLET / CB002 TEREM

14:00 / Akarsz pilóta lenni? / Szilágyi Dénes (Közlekedéstudományi és Infotechnológiai Tanszék)

 

C ÉPÜLET / CB101, CB102 és CA126 termek

14 00 - 18 00 / Ipari berendezések programozása (PLC, LabView alkalmazások) / Dr. Ferenczi István, Ferenczi Ildikó (Közlekedéstudományi és Infotechnológiai Tanszék)

 

C ÉPÜLET / CB037 TEREM

16:00-19:00 / Repüléstechnikai bemutató interaktív szimulátoron / Dr. Szilágyi Dénes (Közlekedéstudományi és Infotechnológiai Tanszék)

 

C ÉPÜLET / CA214 TEREM

15:00 - 18:00 / Mitől csípős a paprika - avagy a kapszaicin varázsa (Csípőspaprika bemutató és kóstoló) / Dr. Szabó Béla - Irinyiné dr. Oláh Katalin (Agrártudományi és Környezetgazdálkodási Tanszék) 

15.00-18.00 / Bükköny bűvöletében / Kosztyuné Krajnyák Edit (Agrártudományi és Környezetgazdálkodási Tanszék) 

 

TESTNEVELÉS ÉS SPORTTUDOMÁNYI INTÉZET 

 

A TESTNEVELÉS ÉS SPORTTUDOMÁNYI INTÉZET tornaterme és az épület előtti terület

14:00-16:00 Egészségügyi szűrések a fitt életért / Fittségi állapotfelmérés /Hódos Péter

14:00-16:00 Vitaminok szerepe az egészség fenntartásában / Vitaminszint mérés, és vitamin „ kóstolás” - 100 éves Patika

14:00-16:00 Mentősök a gyakorlatban / Tóth György az Országos Mentőszolgálat Nyíregyházi Mentőállomásának vezetője

mentőautó bemutató / újraélesztési gyakorlat

14: 00-16:00 / „ Észbontó”- Szilágyi Istvánnal / Mobil EEG- Koncentráció és ellazultsági szint mérés / Mentális teszt / Érzelmi stresszszint mérés / Reflex, és reakcióidő fejlesztés

14:00-16: 00 / Blade Sport, táplálék kiegészítő termékek bemutatója, és termékkóstolás

 

 A ÉPÜLET (NYE SÓSTÓI ÚT)

 

 A ÉPÜLET / A255-ÖS TEREM (2. EMELET)

 

15:00-16:00 / Olvassunk ékírást! / Dr. Buhály Attila (Történettudományi és Filozófia Intézet) 

16:00-16:30 / Influencerek hatása napjaink marketing folyamataira: egy kutatás eredményeinek a bemutatása / dr Szabóné dr Betra Olga és László Evelin (Gazdálkodástudományi Intézet)

16:30-17:00 / Energiaválság, spórolás az Európai Unióban / Dr. Nagy Andrea-Dr. Nagy Zsuzsanna (Gazdálkodástudományi Intézet)

17:00-17:30 / Milyen a jó coach? / Dr. Nagy Andrea-Oroszné Ilcsik Bernadett (Gazdálkodástudományi Intézet)

 

 B ÉPÜLET

 

B ÉPÜLET / ALAGSOR / B épület Alagsor (A013) Elektronmikroszkóp labor

14:00–18:00 / Nyitott labor - Elektronmikroszkóp labor / Sipos Attila (Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék) 

 

 B ÉPÜLET / KODÁLY TEREM SZÍNPADA

17:00-19:00 / „Lajthától a Szeretig” – Barangolás a népzene és a néptánc világában (a Zenei Intézet műsora)

Előadások:

Juhász Erika: „Lajtha László – 130” a zeneszerző és népzenekutató munkássága

Dr. Ratkó Lujza: „Vágóson vagy pattogóson” – A nagyecsedi cigányok tánchagyományai

Dr. Pintér-Keresztes Ildikó és Pintér-Keresztes Tamás: Asztronómia a népdalokban

A program során a muzsikálnak a Zenei Intézet hallgatói.

 

 B ÉPÜLET / 213-AS TEREM

14.00–14.20 / A mű útja a kézirattól a kiadásig / Antal Balázs (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet) 

14.20–14.40 / Ismert kárpátaljaiak. Csopey László munkássága / Bárány Erzsébet (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet) 

14.40–15.00 / Párizs a XX. századi magyar irodalomban / Karádi Zsolt (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet) 

15.00–15.20 / A koronavírus-járvány hatása egyetemi hallgatók nyelvhasználatára / Kiss Anita (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet) 

15.20–15.40 / Bürgezdtől Mérgesdig / Kiss Kálmán (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet) 

15.40–16.00 / Titkos kommunikáció: A legyezőnyelv / Minya Károly (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet / Közreműködik Baku Laura magyar–ének szakos hallgató

16.00–16.20 / A társadalmi és kulturális tőke hatása a nyelvvizsgaszerzés sikerességére / Somfalvi Zita (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet) 

 

E ÉPÜLET / MATEMATIKA ÉS INFORMATIKA INTÉZET

 

E ÉPÜLET / MATEMATIKA ÉS INFORMATIKA INTÉZET / E016-OS TEREM

14:00-14:30 / A buligyilkos feladvány / Molnár Gábor Marcell (Matematika és Informatika Intézet) 

14:30-15:00 / Játékfejlesztés zöld lábbal / Dr. Vályi Sándor Zoltán (Matematika és Informatika Intézet)

15:00-15:30 / Egy matematikai kvízkérdés megoldása egyszerűen / Dr. Falucskai János (Matematika és Informatika Intézet)

15:30-16:00 / Érdekességek a számítástechnika történetéből / Tanyiné Dr. Kocsis Anikó (Matematika és Informatika Intézet)

 

D ÉPÜLET (KÖRELŐADÓK ÉPÜLETE) (NYE SÓSTÓI ÚT)

 

D ÉPÜLET / KÖRELŐADÓK / D/4-ES KÖRELŐADÓ 

 

13:00-14:00 / Titanic, de Kate Winslet és Leonardo DiCaprio nélkül / Dr. Szabó-Zsoldos Gábor (Történettudományi és Filozófia Intézet)

14:00-15:00 / A középkori úthálózat rekonstrukciójának módszertani kérdései. Egy észak-bihari példa / Dr. Gulyás László Szabolcs (Történettudományi és Filozófia Intézet)  

16:00-17:00 / Az újjászületés és a túlvilággal való kommunikáció motívumai az európai folklór és az antik mítoszok gyógyító rítusaiban / Dr. Szoboszlay György Csaba (Történettudományi és Filozófia Intézet)

17:30-18:00 / Szervezetpolgárság és a reziliens működés kérdései napjainkban / Körei László - egyetemi oktató, központvezető (Történettudományi és Filozófia Intézet / Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ)

18:00-19:00 / Hamispénzverés és pénzhamisítás a középkori Magyarországon / Tóth Miklós - III. történelemtanár és állampolgári ismeretek tanára szakos hallgató

 

D ÉPÜLET / KÖRELŐADÓK / D/5-ÖS KÖRELŐADÓ 

13:00-13:30 / A Felső-Tisza hullámterének területhasználati változásai / Dr. Vass Róbert Turizmus és Földrajztudományi Intézet)

14:00-14:45 / Égi kísérőnk: a Hold / Dr. Tömöri Mihály (Turizmus és Földrajztudományi Intézet) 

14:45-15:15 / A katonai felmérések térképeinek történeti földrajzi felhasználhatósága / Dr. Kókai Sándor (Turizmus és Földrajztudományi Intézet)

15:30-16:00 / Pszichografológia / Dr. habil Margitics Ferenc pszichológus főiskolai tanár (Alkalmazott Humántudományok Intézete)

16:00-18:00 / Tehetségdiagnosztika (személyes foglalkozás, érkezési sorrendben) / Harsányiné dr. Petneházi Ágnes pszichológus főiskolai docens (Alkalmazott Humántudományok Intézete)

További programok

2022.12.08 Jégdiszkó