
Hungarikum lett a Felső-Tisza-vidéki Beregi keresztszemes hímzés – tette közzé a Sóstói Múzeumfalu.
Január 22-én, a lakiteleki Hungarikum kiállítóház megnyitóján jelentették be a nyolcvanharmadik hungarikumot, mely megyénk egyik büszkesége.
A beregi keresztszemes hímzéseit számos használati tárgy díszítésére alkalmazták, például kendő, komakendő, szemtakaró, pászkakendő, ünnepi nagy abrosz, kenyeres zsák, nyújtófatartó. Az 1930-as évekig kizárólag piros és kék színt használtak. A nagyobb változást a színezésben az 1930-as évektől Vásárosnamény központtal megalakult Beregi Háziipari Szövetség jelentette. Hatására egy újfajta szerkesztésmód és sokszínű színezés lett divattá.
A beregi textíliák páratlanul gazdag motívumkincset őriztek meg, mely motívumok mindig csíkot alkotva kerülnek rá a tárgyakra. A virágok általában indás szerkezetben képeznek összefüggő sort; csíkban kerülnek a tárgyra az egymás mellé állított statikus minták, a korsós, cserepes virágok, a virágkoszorúk, a csokrok, bokréták, a szembe vagy egy irányba néző madár- vagy állatfigurák is. A virágok közül a rózsát, szegfűt és tulipánt kedvelték a legjobban, de a gyakori minták közé tartozott a rozmaring, lóhere, labdarózsa, árvácska és a liliom is.
Immár 83 hungarikum, 142 kiemelkedő nemzeti érték, ezeregyszáznál is több települési és tájegységi értéktár, mintegy tízezer települési érték, 19 megyei értéktár és csaknem kétezer megyei érték szerepel a nyilvántartásokban.